Pozycjonowanie i AdWords - co wybrać?

Autor: HMC Internet Solutions

Pozycjonowanie stron oraz kampanie linków sponsorowanych AdWords  to znane i cenione sposoby na promocję w Internecie. Niestety bardzo często zmuszeni jesteśmy wybrać tylko jeden z nich, głównie ze względu na koszty. Zanim jednak podejmiemy decyzję, która metoda będzie dla nas najlepsza, warto przyjrzeć się im bliżej, poznać ich wady i zalety, aby nie rozczarować się w przyszłości.

Pozycjonowanie

Dużą zaletą pozycjonowania jest to, iż nie jest to jednoznaczna forma reklamy, która często irytuje Internautę. Co więcej, jest on przekonany, że obecność serwisu na pierwszej stronie wyników jest podyktowana dobrej jakości treścią, tożsamej z jego zapytaniem. Tu trzeba zaznaczyć, iż taka była pierwotna idea wyszukiwarek – lista wyników organicznych, pokazujących najbardziej wartościowe strony. Od kilku lat jednak popularnym stało się komercyjne promowanie na tej liście produktów czy usług. Niewątpliwie jednak największą zaletą pozycjonowania jest fakt, iż jeśli znajdziemy już się na pierwszych stronach wyników, to generuje to zdecydowaną większość kliknięć na nasz serwis. Jest to znacząca przewaga nad AdWords, głównie dlatego, iż pozycja listy wyników jest najbardziej naturalna dla oka – lewa, centralna część skupia w pierwszej kolejności wzrok internauty. Poza tym lista organicznych wyników wzbudza większe zaufanie, niż komercyjne reklamy wokół.

Koszty pozycjonowania to stawki rynkowe,  wahające się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset za jedno słowo. Najwyższe kwoty trzeba zapłacić za najpopularniejsze hasła, mające najwięcej wyników w Google. Oczywiście kwota zależy też od rodzaju firmy zajmującej się pozycjonowaniem. Czasem można spotkać się z ofertą promocyjną –np. „do trzech miesięcy za darmo”. Występują też dwie metody rozliczania się z firmą pozycjonującą:

  • Za efekt – koszty liczone są od momentu osiągnięcia przez słowa określonej pozycji i ich utrzymanie na niej
  • Za pracę – koszty liczone są od razu za prace związane z pozycjonowaniem

Pozycjonowanie serwisu WWW charakteryzuje się niestety długim oczekiwaniem na pierwsze efekty. W zależności od popularności frazy, na jaką chcemy pozycjonować, czynność ta może trwać od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Jednak w dłuższym okresie jest bardziej efektywne pod względem kosztów (średni koszt wizyty na stronie zwykle jest zdecydowanie niższy niż w reklamach kontekstowych). Do znanych i korzystnych działań zaliczamy:

  • Tworzenie unikalnego i wartościowego contentu (zawartości)
  • Optymalizację strony pod kątem SEO
  • Pozyskiwanie linków do strony

Kolejnym problemem jest brak elastyczności. Raz wybranych słów kluczowych nie należy co chwilę zmieniać. Jeśli więc nagle stwierdzimy, że wybrane przez nas hasło nie jest zbyt dobre, czeka nas praca od początku. Należy pamiętać, iż skupienie się na trzech, czterech dobrych frazach przyniesie zdecydowanie  lepsze efekty niż na puli kilkudziesięciu słowach.

Sporo utrudnień i nieprzewidywalności dostarcza przy pozycjonowaniu także samo Google ze względu na ciągłe dążenie do wyeliminowania manipulacji (pozycjonowanie jest  uważane za manipulację). Popularna wyszukiwarka potrafi zaskakiwać i miewa humory, pozycjonowane strony potrafią chwilowo znikać z pierwszych stron, ich pozycja na liście wyników waha się.

Podsumowując,  pozycjonowanie jest bardzo skuteczną formą reklamy, ale pod warunkiem, że będzie prowadzone przez dłuższy okres czasu. Wymaga ono czasami cierpliwości, jeśli chodzi o bardzo popularne frazy. Niestety wszystkich działań pozycjonerskich nie można prowadzić równocześnie, co właśnie jest powodem wydłużonego czasu oczekiwania. Jednak w skali otrzymanych efektów, warto jest poświęcić ten czas, ponieważ jest to reklama, która w końcu się zwróci.

Strona 1   Strona 2   Strona 3  

Zobacz także:Powrót do listy artykułów

Podaj swoje imię oraz adres e-mail:

Będziemy na bieżąco informować Ciebie o kolejnych realizacjach, nowych pozycjach w ofercie, a także fachowych publikacjach!


61 307 07 02
61 307 07 02
509 990 434
509 990 434